top of page

         kuo magnis ypatingas

Magnio istorija
Magnio rolė organizme
Magnis ir kalcis

Magnio istorija

Magnis pirmą kartą buvo atrastas netoli graikų Magnesia salos, nuo kurios ir kilo mineralo pavadinimas. Jis yra šarminis metalas, aštuntas labiausiai paplitęs mineralas žemėje, pasižymintis itin dideliu aktyvumu. Jis sudaro 2% kietojo žemės paviršiaus ir 0.13% jūros vandens. Mūsų kūne yra apie 4-6 arbatiniai šaukšteliai magnio ir tai yra apie 0.05% kūno svorio.

 

Apie 60-65% viso kūno magnio yra kauluose ir dantyse. Likusieji 35-40% –  raumenyse, audinio ląstelėse ir kūno skystyje. Iš jų –  didžiausia koncentracija yra širdyje ir smegenyse. Kraujyje yra viso labo 1% kūno magnio. 

Kai augalai evoliucionavo ir pradėjo naudoti saulę kaip energijos šaltinį, magnis suvaidino pagrindinį vaidmenį chlorofilo atsiradime. Taigi, tiek augaluose, tiek gyvūnuose magnis yra kertinis mineralas dalyvaujantis šimtuose gyvybiškai svarbių enzimų procesų.

Epsom druska (magnio sulfatas) dar senais laikais buvo naudojama kaip laisvinamieji. Ši praktika, beje, vis dar populiari ir šiandien. Stebėtina, bet 1697 m. medicinos laikraštyje magnis buvo rekomenduojamas gydyti tokioms ligoms kaip odos opa, depresija, svaigulys, rėmuo, inkstų akmenys, gelta, podagra bei nuo kirmėlių. Tada tai buvo labai drąsu, nes mokslas dar negalėjo to įrodyti. Daugelis minėtų ligų ir šiais laikais yra gydomos magniu, tik tai jau yra moksliškai pagrįsta praktika.

Nors dar 1923 m. buvo įrodyta magnio nauda žmogaus organizmui, daugelį metų jam buvo skiriama mažiau dėmesio nei kitiems elementams, tokiems kaip kalcis, kalis, fosforas ir natris. Tačiau atėjo laikas magniui užimti poziciją, iš kurios jis buvo nepelnytai išstumtas –  mineralo, kuris po deguonies, vandens ir maisto yra labiausiai reikalingas elementas mūsų kūnams. 

Dr. Carolyn Dean savo knygoje „Magnio stebuklas" (angl. The Magnesium Miracle) teigia, jog kai kurie gydytojai magnį laiko pačiu svarbiausiu mineralu tiek žmonijai, tiek ir kitiems gyviesiems organizmams. Jis yra kertinis mineralas vienaląsčiuose organizmuose ir antras labiausiai paplitęs elementas žmogaus kūno ląstelėse. Kaip ir kalcis, magnis yra šarminis mineralas, neutralizuojantis rūgštį. Jis yra būtinas daugiau nei 300 cheminių reakcijų organizme.

 

Dar 1988 m. JAV vyriausybės studijos teigė, kad tradicinė amerikietiška dieta neužtikrina reikiamo magnio kiekio. Tai buvo prieš beveik trisdešimt metų. Dabar ta statistika yra žymiai prastesnė, nes išpopuliarėjęs „greitas maistas" dar pablogino ir taip jau prastus šansus gauti magnio su maistu. 

 

Kas yra transderminis magnis?

Transderminis magnis –  tai magnis absorbuojamas per odą. Dauguma žmonių nėra niekada girdėję apie tokį būdą gauti magnio, bet tai yra jau šimtmečius žinoma praktika. Epsom druska ir magnio aliejus yra populiariausios išoriškai vartojamo magnio formos. Egzistuoja įvairūs kremai ir kitokie produktai, bet juose magnio koncentracija nėra tokia didelė.

Pagrindinis transderminio magnio pranašumas prieš geriamuosius magnio papildus yra tas, kad jis yra žymiai geriau absorbuojamas. Per odą jis greičiau patenka į kraują, nes apeina virškinimo sistemą, kur jo poveikis labai sumažėja dėl enzimų veiklos ir skrandžio rūgštingumo. Taip pat, priešingai negu geriamasis magnis, jis neturi laisvinamojo šalutinio poveikio. Dažnas žmogus, geriantis magnio papildus, turi problemų su viduriavimu. Mūsų organizmas negali taip greitai jo įsisavinti per skrandį ir perteklių pašalina. Nors bijoti nėra ko, bet nemalonumų vis tiek pridaro. O ir pinigai švaistomi veltui, kai taip reikalingas magnis yra nuleidžiamas į klozetą tikrąja to žodžio prasme.

Net ir geriausi geriamieji magnio papildai yra įsisavinami tik 20-30%, o pigiausio ir populiariausio magnio oksido (patikrinkite savo papildų sudėtį) yra absorbuojama vos 4%.  

Dar vienas svarbus transderminio magnio privalumas yra tas, kad tabletėse yra įvairių cheminių priedų, kurių ten neturėtų būti (saldiklių, dažų ir pan.). Tuo tarpu išoriškame magnyje (magnio chloride, magnio sulfate) tų priemaišų nėra.

Transderminis magnis yra rekomenduojamas visų pasaulio specialistų, kurie skyrė tam dėmesio ir tyrė jo naudą sveikatai. Lietuvoje, deja, tik vienetai gydytojų Jums galėtų padėti šiuo klausimu. O priežastys yra tokios:

  • jie nuvertina magnio svarbą sveikatai

  • išoriškai vartojamas magnis nėra parduodamas Lietuvos vaistinėse

  • farmacija ir gydytojai dirba kartu, o transderminis magnis yra nepelningas, nes nepatentuojamas

  • gydytojai retai gydo priežastį – dažniau pasekmę/simptomus

Užsienyje magnio aliejus ir Epsom druska yra labai populiarūs. Bet ne dėl to, kad būtų reklamuojami, o dėl to, kad veiksmingi. Net ir didžiausi skeptikai pripažįsta, kad poveikis tikrai juntamas ir labai greitai. 

 

Magnio rolė organizme

Jūs turbūt esate girdėję, kad magnio trūkumas organizme sukelia galūnių tirpimą bei nervinės sistemos sutrikimus, bet ar žinojote, kad magnio trūkumas yra siejamas su tokiomis ligomis kaip širdies infarktas, diabetas, osteoporozė, vėžys? Dr. C.Dean savo knygoje  rašo, kad magnis bei jo reikšmė organizmui yra daug labiau komplikuota, negu ji kada manė. Žemiau yra pateiktos penkios bendrinės magnio funkcijos:

 

1. Katalizuoja didžiąją dalį organizmo cheminių reakcijų

2. Gamina ir transportuoja energiją

3. Baltymų biosintezė 

4. Nervinių signalų perdavimas

5. Raumenų atpalaidavimas

 

Dr. C.Dean neneigia, kad potencialiai magnio funkcijų gali būti ir daugiau.

Magnis dalyvauja daugiau nei 300 skirtingų cheminių reakcijų. Jis būtinas kaulų formavimui, naujų ląstelių gamybai, vitamino D aktyvavimui, raumenų funkcionavimui bei atpalaidavimui, širdies, inkstų, smegenų bei nervinės sistemos veiklai.

Yra daugybė faktorių, lemiančių magnio netekimą: stresas, kava ir juodoji/žalioji arbata, cukrus, daug baltymų turinti dieta, alkoholis, cigarėtės, gazuoti gėrimai, vaistų vartojimas, gausus prakaitavimas, sutrikusi skydliaukės veikla, diabetas, chroniškas skausmas, laisvinamieji, per didelis vitamino D papildų bei kalcio vartojimas ir pan.

Esant magnio trūkumui, organizme sutrikdoma daugybės procesų veikla bei kitų mineralų utilizacija, o tai turi labai rimtų pasekmių sveikatai.

Magnis ir kalcis

Galvojote, kad svarbiausias mineralas sveikiems ir stipriems kaulams palaikyti yra kalcis? Galvokite iš naujo. Kalcis yra labai svarbus elementas, bet jis turi būti subalansuojamas magnio arba kitaip jis sutrikdo normalią ląstelių veiklą. Kalcio perteklius yra toksiškas organizmui ir yra siejamas su daugybe ligų, taigi be magnio kalcis tampa Jūsų priešu.

 

Magnis yra reikalingas palaikyti sveiką kalcio kraujyje kiekį. Kalcio kanalai yra saugomi magnio. Magnis, kurio koncentracija ląstelėse yra 10 tūkst. kartų didesnė nei kalcio, leidžia tik tam tikrą kiekį kalcio atlikti elektrinę transmisiją, ir, kai darbas baigtas, skubiai jį pašalina. Visa tai yra būtina, nes kalcio perteklius ląstelėse sukelia hiperkalcemiją, uždegimą, nervinės sistemos sujautrėjimą ir sutrikdo ląstelių veiklą. Per daug kalcio ląstelėse sukelia širdies ligų simptomus, astmą ir galvos skausmą. Magnis yra gamtos natūralus kalcio kanalo blokatorius, kuris slopina kalcio jonų pernešimą į raumenų ląstelių membranas, todėl yra gyvybiškai svarbu užtikrinti pakankamą magnio kiekį organizme. Įdomu tai, kad labai daug žmonių pasaulyje aukštą kraujospūdį išsigydė tiesiog su magniu, nes vaistai, kuriuos išrašo gydytojai ir yra kalcio kanalo blokatoriai, tik sintetiniai, su šalutiniais poveikiais, ir žymiai brangesni.

Kalcis ir magnis yra dvi priešybės, dirbančios kaip viena komanda:

1. Kalcis dažniausiai egzistuoja ląstelės išorėje, o magnis –  jos viduje

2. Kalcis nervus jaudina, o magnis –  ramina

3. Kalcis su kaliu verčia raumenis susitraukti, o magnis - atsipalaiduoti

4. Kalcis reikalingas kraujo krešėjimui, žaizdų gijimui, bet magnis palaiko normalų kraujo tekėjimą ir neleidžia kraujui sutirštėti, kas būtų pavojinga

5. Kalcis daugiausia randamas kauluose, o magnis –  audiniuose. Kaulų matricoje esantis magnis su baltymais suteikia jiems lankstumo bei atsparumo. Be magnio kaulai tampa trapūs ir lengviau lūžta.

 

Mokslininkai įrodė, kad kalcio papildai padidina širdies ligų riziką ir visą bėdą suvertė kalciui. Tuo tarpu pagrindinė bėda yra ne kalcio perteklius, o magnio trūkumas, apie kurį žmonės nieko nenutuokia. Kalcio šiais laikais žmonės gauna daug daugiau negu magnio, todėl visi turi stengtis užtikrinti pakankamą magnio kiekį.

Dr. C. Dean savo knygoje akcentuoja, kad kalcio perteklius ir magnio trūkumas sukelia ne vien širdies ligas, bet ir inkstų akmenis, osteoporozę bei padidina insulto tikimybę. Ji teigia, kad priešingai negu rekomenduotinas kalcio-magnio santykis 2:1, jis turėtų būti 1:1. Tai yra, kalcis neturėtų niekada viršyti magnio dozės – nesvarbu, ar tai būtų gaunama iš maisto, ar iš papildų, ar iš abiejų. Mūsų šiuolaikinė dieta yra tokia prasta, kad dabar daugumos žmonių gaunamas kalcio - magnio santykis yra 5:1 ar net 10:1.

Kas yra transderminis magnis?
Epsom druska

Epsom druskos istorija

Epsom druska yra magnio sulfato kristalai. Jos pavadinimas kilo nuo miestelio Anglijoje, kur ji buvo pirmą kartą atrasta dar 17-ajame amžiuje.

 

O atradimo istorija paprasta. Ūkininkas pastebėjo, kad jo gyvuliai negeria šaltinio vandens, bet tas pats vanduo gydo odos žaizdas. Išgarinus vandenį, buvo išgautas magnio sulfatas. 

 

Žinia pasklido po pasaulį ir žmonės vyko pasinaudoti gydomosiomis Epsom druskos savybėmis. Niekam nežinomas Epsom miestelis suklestėjo ir tapo vienu pirmųjų SPA miestų Didžiojoje Britanijoje.

Kam trūksta magnio?
Epsom druskos panaudojimo būdai

Epsom druskos panaudojimo būdai

 

Magnio/Epsom druska (Magnio sulfato heptahidratas, strumpintai – magnio sulfatas) yra mineralų junginys, naudojamas labai įvairiai. Apskritai, magnio druska turėtų būti visada „po ranka“. Kaip sako garsi manikiūrininkė Marsha Bialo, dirbanti su tokiais pasauliniais klientais kaip Bebe, Nordstrom, Estee Lauder, Jessica Simpson ir Victoria Secret, Epsom druska yra pats pigiausias grožio produktas rinkoje. Visai nesvarbu, ar tu pasaulinė garsenybė, ar kukliai uždirbantis žmogus, magnio druska yra prieinama ir turi daugybę panaudojimo būdų.

 

Sveikatai:

Vasarą labai aktualu nuo saulės nudegimų, uodų/moskitų įkandimų, bičių įgėlimo, pėdų odos įtrūkimų, pėdų grybelio, blogo pėdų kvapo, nuospaudų/pūslių. Pėdos tampa gražesnės pamirkius jas magnio druskos vonelėse arba pamirkus vonioje su magnio druska. Tuo pačiu atsipalaiduosite, pagerės miegas, praeis raumenų skausmai, mėšlungis.

Nudegimų skausmui, uodų įkandimų niežuliui bei įgėlimų skausmui malšinti reikia du šaukštus druskos ištirpinti stiklinėje šalto vandens, suvilgyti medvilninio audinio gabalėlį ir dėtis kompresus ant skaudamų ar niežtinčių vietų.

 

Grožiui:

Namų spa – magnio druskos lygiomis dalimis įdėti į Jūsų mėgiamą plaukų kondicionierių, gerai įtrinti ir palikti 20-čiai minučių. Po to išskalauti plaukus. Tokiu būdu padidinsite plaukų apimtį.

 

Taip pat galite pamirkti magnio druskos vonioje: pakelsite magnio lygį organizme, Epsom druska padės pašalinti negyvas odos ląsteles, todėl oda bus švelnesnė ir lygesnė, numalšinsite stresą ir jausitės tarsi naujai atgimę. Tam reikės 2 stiklinių druskos, galima įlašinti kelis lašus eukalipto ar kitokio eterinio aliejaus. Šią procedūrą kartokite 2-3 kartsu per savaitę.

 

Epsom druska pagydo lūpų įtrūkimus.

 

Veido valymui – ½ arbatinio šaukštelio magnio druskos įdėti į veido šveitiklį giluminiam porų valymui. Išmasažuoti odą, nuskalauti šaltu vandeniu ir nusausinti odą.

Nuo odos pleiskanojimo – paimti druskos į saują, sudrėkinti ją ir masažuoti odą. Taip pat galima naudoti ant drėgnos odos po dušo. Šį būdą naudoja aukščiausio lygio SPA centrai, o atlikdami šią procedūrą namuose, Jūs gausite tą patį efektą, tik be aukštų kainų!

 

Daržui ir sodui:

 

Magnio sulfatas – svarbiausias maistas augalams ir daržovėms, o Epsom druska – pigus būdas pagerinti Jūsų daržo kokybę. Dirvožemyje kaupiasi natūralios druskos ir užkemša augalo šaknies ląsteles. Magnio sulfatas padeda pravalyti šias druskas ir pagerina augalo gyvybingumą – augalas akyse suveši. Jis padeda sėkloms sudygti, pumpurams išsprogti, žiedams sužydėti, padidina chlorofilo gamybą, atbaido šliužus ir pelėnus. Kitaip tariant, jis yra gyvybiškai svarbi augalų trąša. Jeigu augalo lapai gelsta, tai ženklas, kad jam trūsta daugiau sulfato. Jei apatiniai lapai gelsta, jiems gali trūkti magnio. Magnis ir siera yra esminis maistas augalams. Reguliariai naudojant magnio druską, augalai tampa tankesni, daugiau žydi, paprikos užauga didesnės nei tos, kurios tręšiamos vien komercinėmis trąšomis.​

 

Žinotina, kad Epsom druska tinka visiems augalams, išskyrus šalaviją.

 

Štai keletas patarimų kaip naudoti magnio druską daržui:

- Namų augalams – 2 valg. šaukštus druskos į 4,5 l vandens. Tręšti kartą per mėnesį.

- Rožėms – 1 valg. šaukštas druskos kiekvienai pėdai (30 cm) aukščio. Tręšti kas dvi savaites.

- Kanams – ½ stiklinės druskos išbarstyti šaknų zonoje. Tai paskatins jų žydėjimą ir naujų ūglių augimą.

- Persodinant krūmus šaknų atgaivinimui - pamerkti šaknis į vandenį su magnio druska (4,5 l vandens, 1 stiklinė druskos). Papildomai į kiekvieną iškastą duobę įberti 1 valg. šaukštą druskos.

- Krūmams (visžaliams, azalijoms, rododendrams) – 1 valg. šaukštas 3 kv.m ploto. Naudoti kas 2-4 savaites          šaknų zonoje.

- Vejoms – 1,30 kg išbarstyti barstytuvu 400 kv.m plote arba ištirpinti šį kiekį druskos vandenyje ir juo laistyti.

- Medžiams – 2 valg. šaukštai druskos 3 kv.m ploto. Naudoti šaknų zonoje 3 kartus per metus.

- Prieš daržo ruošimą – 1 stiklinę druskos išbarstyti 30 kv.m ploto. Barstyti į dirvą prieš sodinant.

 

Kam trūksta magnio?

Dr. Carolyn Dean teigia, kad dažniausiai kylantys klausimai apie magnį yra šie: „Iš kur aš žinosiu, kad man trūksta magnio?“ ir „Ar turėčiau vartoti magnio papildus?“ Savo knygoje „Magnio stebuklas" ji priėjo prie išvados, kad kiekvienas galėtų turėti naudos iš papildomo magnio vartojimo, net ir tie, kurie jau geria papildus. Kaip ten bebūtų, ji pateikia ilgą galimų simptomų ir požymių sąrašą, kuris padės nustatyti Jūsų magnio poreikį.  Išvardinti 100-tas faktorių 68-iose kategorijose gali padėti atpažinti magnio trūkumą. Nėra būdo sužinoti, kiek faktorių koreliuos su kažkurio žmogaus magnio trūkumu, bet jeigu pasižymėsite jų keliolika ar net keliasdešimt, Jūs tikriausiai norėsite pažiūrėti, kaip tie simptomai pagerės, kai imsite naudoti magnį.

 

1. Dažnas alkoholio vartojimas 

2. Pyktis

3. Krūtinės angina

4. Nerimas

5. Apatija

6. Širdies aritmija

7. Astma

8. Kraujo tyrimai

   a. Kalcio trūkumas

   b. Kalio trūkumas

   c. Magnio trūkumas

9. Žarnyno problemos

   a. Nesuvirškinti riebalai išmatose

   b. Vidurių užkietėjimas

   c. Viduriavimas

   d. Vidurių užkietėjimo ir viduriavimo kaitaliojimasis

   e. IBS – dirgliosios žarnos sindromas

   f. Krono (Crohn‘s) liga (žarnyno uždegiminė liga)

   g. Kolitas (storosios žarnos uždegimas)

10. Smegenų trauma

11. Chroniškas bronchitas

12. Kofeinas (kava, arbata, šokoladas) daugiau nei 3 porcijos per dieną

13. Chroniško nuovargio sindromas

14. Šaltos galūnės

15. Koncentravimosi sunkumai

16. Sumišimas

17. Konvulsijos

18. Depresija

19. Diabetas

   a. I-o tipo

   b. II-o tipo

   c. Nėštumo laikotarpio diabetas

20. Fibromialgija (lėtinis išplitusio skausmo sindromas)

21. Maisto suvartojimo disbalansas

    a. Ribotas žaliųjų lapinių daržovių, grūdų ir šviežių vaisių suvartojimas

    b. Aukštas baltymų suvartojimas

22. Maisto potraukis

   a. Angliavandenių

   b. Šokolado

   c. Druskos

   d. Greito maisto

23. Maisto kimšimas ar springimas maistu

24. Galvos skausmai

25. Širdies ligos

26. Širdies susitraukimų dažnio padidėjimas

27. Aukštas kraujo spaudimas

28. Homocystinuria (metabolinis genų sutrikimas)

29. Hiperaktyvumas

30. Hiperventiliacija (padažnėjęs kvėpavimas)

31. Nevaisingumas

32. Nemiga

33. Dirglumas

34. Inkstų akmenys

35. Gydymas vaistais

   a. Digitalis (širdies raumenims stiprinti)

   b. Diuretikai (laisvinamieji)

   c. Antibiotikai

   d. Steroidiniai vaistai

   e. Oraliniai kontraceptikai

   f. Indomethacin (nesteroidinis uždegimą slopinantis preparatas)

   g. Cisplatin (antivėžinis, chemoterapinis vaistas)

   h. Amphotericin B (priešgrybelinis intraveninis preparatas)

   i. Cholestyramine (virškinamajam traktui)

   j. Sintetiniai estrogenai

36. Atminties pablogėjimas

37. Gyvsidabrio amalgamų dantų plombos

38. Menstruaciniai skausmai ir spazmai

39. Migrena

40. Mineralų papildai

   a. Kalcio vartojimas be magnio

   b. Cinko vartojimas be magnio

   c. Geležies vartojimas be magnio

41. Mitralinio vožtuvo prolapsas – nesandarumas

42. Raumenų mėšlungiai arba spazmai

43. Raumenų trūkčiojimas arba tikas

44. Raumenų silpnumas

45. Rankų arba pėdų tirpimas

46. Osteoporozė

47. Paranoja

48. Prieskydinės liaukos hiperaktyvumas

49. PMS

50. Policistinių kiaušidžių sindromas

51. Nėštumas

   a. Nėštumas šiuo metu

   b. Nėštumas prieš metus

   c. Preeklampsija arba eklampsija

   d. Pogimdyvinė depresija

   e. Turite vaiką su cerebriniu paralyžiumi

52. Nesena radiacinė terapija

53. Reino sindromas

54. Neramumas

55. Seksualinės energijos sumažėjimas

56. Dusulys

57. Rūkymas

58. Krūpčiojimas dėl triukšmo

59. Įtemptas gyvenimas arba aplinkybės

60. Priepuolis/insultas

61. Didelis kasdieninis cukraus suvartojimas

62. Sindromas X

63. Skydliaukės hiperaktyvumas

64. Rankų ir pėdų dilgčiojimas

65. Transplantacijos

    a. Inkstų

    b. Kepenų

66. Rankų virpėjimas

67. Vanduo, kurio sudėtyje yra:

   a. Fluoro junginių

   b. Chloro

   c. Kalcio

68. Švokštimas/gargimas

Magnio trūkumo poveikis organizmui

Magnio trūkumas organizme pasireiškia labai nuspėjamai:

1. Išskiriamo adrenalino kiekis žymiai padidėja

2. Ląstelės pradeda per jautriai reaguoti į adrenaliną

3. Cholesterolio gamyba ir metabolizmas tampa nenormalus

4. Visos raumenų ląstelės, įskaitant tas, kurios yra širdyje ir kraujagyslėse, susitraukia ir negali atsipalaiduoti

5. Padidėja laisvųjų radikalų gamyba ir pažeidžiamumas oksidaciniam poveikiui

6. Arterijos sukietėja ir prikaupia nuosėdų/apnašų dėl per didelio cholesterolio ir kalcio kiekio

7. Gliukozė nėra tinkamai apdorojoma dėl susidariusio atsparumo insulinui, kuris gali sukelti antro tipo diabetą ir gausybę kitų negalavimų, vedančių link širdies ligų.

Magnio stebuklas

Dr. Mark Sircus savo knygoje „Transderminio magnio terapija" (angl. Transdermal magnesium therapy) teigia, kad magnio nauda yra beveik stebuklinga. Ir tai nėra pagražinimas - anot jo, tikri stebuklai vyktų medicinoje, jeigu magnio trūkumas būtų adresuojamas, o ne ignoruojamas. Daug gyvybių būtų išgelbėta, jeigu pirmenybė būtų teikiama netoksiškiems gydymo būdams, tokiems kaip magnio terapija. Tačiau kol kas pinigai yra metami į studijas, siekiančias sukompromituoti gerą magnio vardą ir toliau žmonėms piršti toksiškus vaistus, su daugybe šalutinių poveikių. Magnis yra nepatentuojamas ir naudos farmacijos kompanijoms neneštų. Ypač, jeigu nauda panaikintų poreikį kitiems  - daug brangesniems, patentuojamiems - vaistams.

Ar įmanoma gauti pakankamai magnio iš maisto?

Daugelis žmonių pastebėję magnio trūkumo simptomus (dažniausiai – mėšlungį), bando magnio kiekį organizme atstatyti maisto produktais: vartoja daug magnio turinčias daržoves, riešutus ir pan. Toks būdas atrodo labai natūralus bei logiškas. Informacijos apie tai šiais laikais nėra sunku rasti. Tačiau ta informacija yra pasenusi ir nutyli faktą, kad magnio kiekis maiste per pastaruosius 100 metų sumažėjo drastiškai – net 25-80%. Tai yra labai liūdna statistika.

Jeigu magnio kiekis maiste ir būtų pakankamas, įsisavinti jį per skrandį nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Tam reikalinga atitinkama rūgštinė terpė, kurios dauguma šiuolaikinį perdirbtą maistą vartojančių žmonių neturi. Netgi esant tobulai rūgštinei terpei, per skrandį yra absorbuojama tik iki 50% suvartoto magnio. Dėl šių priežasčių matome, kad reikėtų suvalgyti neįmanomus kiekius maisto, norint užtikrinti dienos magnio normą.

Profesionalų nuomone, dabar gauti pakankamai magnio iš maisto yra praktiškai neįmanoma. Bet juk ne visada taip buvo. Ankščiau žmonės gyveno be papildų ir buvo sveiki. Taigi, kas įvyko, kad magnio maiste beveik nebeliko?

1. Nualintas dirvožemis. Magnis į daržoves patenka iš dirvožemio, kuriame auga. Jeigu magnio tame dirvožemyje nebus – jo nebus ir daržovėse. Nualintus plotus reikia tręšti magnio trąšomis, tačiau dabartinė agrikultūra rūpinasi pelnu, o ne maistinėmis savybėmis. Jie tręšia laukus sintetiniu azotu, kad augalai greičiau augtų ir duotų didesnius vaisius, bet tai nereiškia, kad jie yra maistingi. Užaugę greitai ir iš pažiūros visai normalūs vaisiai gali būti maistiškai nenaudingi, nes juose nėra vitaminų bei mineralų. Anksčiau sėjomaina buvo natūralus būdas palaikyti sveiką dirvožemį ir užtikrinti derlių. Šiais laikais vietoj laukų kaitaliojimo yra naudojamos sintetinės trąšos. Deja, jos neduoda jokios naudos vitaminų ir mineralų kiekiui užtikrinti, netgi priešingai –  padėtis yra tik pabloginama. Mineralai yra daug labiau priklausomi nuo dirvožemio kokybės negu vitaminai. Vitaminai yra pagaminami augalo, o mineralai turi egzistuoti dirvožemyje, kad būtų pasisavinami. Dar blogiau, kad vitaminų bei mineralų kiekis užaugintoje produkcijoje nėra niekaip reguliuojamas. Todėl šiuolaikiniai augintojai visai nesijaudina dėl sumažėjusio mineralų kiekio. Tai yra naudinga augintojui, bet ne vartotojui.

2. Pesticidai. Ūkininkų noras išsaugoti derlių bei palengvinti žemdirbystę atsiliepė labai skaudžiai ir pridarė nepataisomos žalos viskam – dirvožemiui, augalams, mikroflorai, faunai bei žmonėms. Pesticidai, į kurių sąvoką patenka įvairios gyvus organizmus bei augalus naikinančios medžiagos, nužudo visus dirvožemio mikroorganizmus, reikalingus vitaminų gamyboje, ir sliekus – dirvožemio purentojus bei tręšėjus. Ketvirtadalis visų žinomų gyvių rūšių gyvena dirvožemyje. Vienas šaukštelis žemės turi daugiau gyvųjų organizmų negu žmonių žemėje, tačiau pesticidai juos masiškai naikina. Be šių gyvių dirvožemis duoda vaisius su daug mažesniu vitaminų bei mineralų kiekiu. Dirvožemis yra nedovanotinai apleistas, nors net 95% viso maisto ateina būtent iš jo.

Vienas iš geriausiai žinomų pavyzdžių yra vitaminas B12. Visos žiniasklaidos priemonės kartoja, kad šiais laikais jo trūksta visiems – tiek visavalgiams, tiek veganams, - nes su maisto jo gauti neįmanoma. Tačiau dar visai neseniai B12 buvo gaunamas su maistu. Kaip? Ogi valgant įvairius šakniavaisius, kurie augo dirvožemyje su naudingomis bakterijomis. Šiuolaikinė agrikultūra tas bakterijas išnaikino ir paliko mus spręsti iškilusių sveikatos problemų.

Šveicarų mokslininkai nustatė, kad grįžus prie ekologiškos žemdirbystės, galima vėl atkurti mikroflorą bei susigrąžinti B12. Ilgalaikis natūralių, o ne sintetinių, trąšų naudojimas daugiau nei padvigubino B12 kiekį špinatuose ir patrigubino - miežiuose.

3. Maisto apdorojimas. Noras, kad mūsų maistas būtų baltas - tai dar vienas modernaus žmogaus prakeiksmas. Natūraliai nei miltai, nei ryžiai, nei cukrus nėra balti. Gaminant baltus miltus, proceso metu yra pašalinama 85% magnio. Miltai dažnai yra praturtinami B grupės vitaminais bei geležimi, bet magnis nėra pridedamas.

Tas pats principas galioja ir aliejams. Jeigu neapdoroti ingredientai turi magnio, tai apdorojus jo nelieka. Lentelėje matomas aiškus skirtumas tarp šių produktų prieš ir po apdorojimo.

Produktas (100g)             Magnis (mg)

Viso grūdo miltai              138

​Balti miltai                         2

Melasa                              215

Rudasis cukrus                 29

Baltasis cukrus                  0

Žemės riešutai                  102

Žemės riešutų aliejus        0

Avokadas                          39

Avokadų aliejus                 0

 

Šaltinis: http://www.magnesiumeducation.com/whole-vs-refined-food

​Apskritai visas perdirbtas maistas bei pusfabrikačiai magnio beveik neturi.

Žemiau yra keletas klausimų, kurie padės nustatyti Jūsų gaunamo magnio kiekį. Deja, tik labai nedaugelis iš mūsų gali pasigirti savo užaugintu maistu bei apdirbtų produktų nevartojimu.

  • Kiek Jūsų maisto produktų yra užauginti natūraliame ekologiškame dirvožemyje, be sintetinių trąšų bei pesticidų?

  • Kiek vartojate baltų miltų, ryžių, cukraus?

  • Kiek vartojate šviežių žalių lapinių daržovių, užaugintų ekologiškai?

  • Kiek vartojate aliejaus?

  • Kaip dažnai vartojate pusfabrikačius?

Magnio trūkumo nustatymas

Dr. Mark Sircus teigia, kad jei yra vienas dalykas, dėl ko reikia abejoti – tai magnio kiekis Jūsų organizme. Daug kur rasite informacijos, kad magnio trūkumas yra itin retas reiškinys ir dėl jo jaudintis nereikia. Tačiau tai vienas iš didžiausių mitų, nes magnio trūksta apie 95% žemės gyventojų. Šis mitas kilo iš to, kad ištirti magnio lygį organizme nėra lengva. Visų žinomas magnio tyrimas kraujo serume yra labai apgaulingas.

Kraujo serume yra tik 1% viso organizmo magnio, bet jis pats svarbiausias. Organizmas labai griežtai kontroliuoja magnio kiekį kraujo serume dėl vienos priežasties – jam nukritus širdis tiesiog sustotų. Magnis greičiau bus paimtas iš kitų organų, negu bus leista kristi serumo magniui žemiau normos. Taigi, magnio kiekis kraujo serume yra palaikomas kitų organų sąskaita. Dėl šios priežasties gydytojai nemato net ir žymaus magnio trūkumo ir šiuo testu jį nustatyti yra praktiškai neįmanoma.

Kai kalba pasisuka apie magnį, yra saugu daryti išvadą, kad mums visiems daugiau ar mažiau jo trūksta. Netgi jeigu mes jaučiamės visiškai gerai. Tik apie 5% populiacijos, kuri vartoja ekologišką maistą ir praturtina jį spirulina, želmenų sultimis ir jūros daržovėmis, kaip japonai, neturės magnio trūkumo.

 

Žmonės, kurie patiria stresą, serga fizinėmis ar psichinėmis ligomis, laukiasi, turi traumų, didelį fizinį krūvį ar yra emociškai išsekę, reikalauja didesnio magnio kiekio.

Magnio kontraindikacijos ir šalutinis poveikis

 

 

Paprastai žmonėms, geriantiems magnio papildus, vienintelis šalutinis poveikis yra viduriavimas. Tai vyksta išgėrus didesnę jų dozę iš karto. Nespėjus magnio absorbuoti skrandyje (o tai yra sunki užduotis), patekęs į žarnyną jis sukelia viduriavimą. Pasišalinus jam, virškinimas susitvarko ir grįžta į normalias vėžes. Geriamasis bei transderminis magnis nėra toksiškas ir ilgalaikės žalos nedaro.

Intraveninis magnio administravimas yra vienintelis būdas, kuris gali būti toksiškas, nes tik tokiu būdu organizmas gali gauti daug didesnę magnio dozę, negu jis yra pajėgus apdoroti.

Taip pat atsargiai reikėtų naudoti magnį žmonėms, turintiems problemų su inkstais. Apsinuodijimas magniu dažniausiai susijęs su inkstų nepakankamumu, kai inkstai praranda gebėjimą pašalinti magnio perteklių. Turintiems inkstų nepakankamumą magnio papildų reikėtų vengti arba naudoti labai mažas dozes.

Žmonėms, turintiems žemą kraujospūdį ir lėtą širdies ritmą, rekomenduojama magnį vartoti atsargiai.

Magnis ir chirurginės operacijos

 

Pacientams, planuojantiems bet kokią chirurginę operaciją, rekomenduojama pradėti naudoti daugiau magnio. Po operacijos kraujo serumo magnis būna sumažėjęs visiems pacientams, bet ypač tiems, kuriems buvo operuota širdis. Pastariesiems magnio lygis gali nukristi net 52%, o po 24 val. jis būna atsistatęs tik 5%. Po vainikinių arterijų šuntavimo operacijos dr. B.H. Dorman rekomenduoja reguliarius magnio tyrimus, nes šis mineralas mažina pooperacinių komplikacijų riziką.

Dr. S. K. Bhudhia priėjo prie išvados, kad magnio naudojimas yra saugus ir pagerina trumpalaikes neurologines funkcijas po širdies operacijos.

Galimos komplikacijos dėl magnio trūkumo yra trombozė, sutrikęs širdies ritmas, inkstų nepakankamumas, sutrikusi smegenų veikla, infekcijos, insultas ir netgi mirtis. Magnis yra toks svarbus, kad Japonijoje kai kurie chirurgai atisako operuoti, jei jo lygis yra labai žemas. Operacija nėra atliekama iki kol magnio lygis nėra patenkinamas.

Naudojant magnį prieš ir po operacijos, jis apsaugo nuo krešulių susidarymo, suteikia energijos, mažina skausmą ir kraujo spaudimą, sumažina širdies aritmijas, apsaugo nuo pooperacinės depresijos.

Po operacijos rizika mirti nuo trombozės yra didelė ir išlieka iki 3 mėnesių. Magnis, kuris turi antitrombotinių savybių, natūraliai skystina kraują. Taip pat buvo įrodyta, kad jis padeda kraujui judėti bei sumažina nuskausminamųjų poreikį gijimo periodu. Naudojant intraveniniu būdu, magnis sumažina reikiamos anestezijos kiekį.

Prieš operacijas rekomenduojama nevartoti kofeino, cukraus, alkoholio ir cigarečių, nes visi šie produktai skatina magnio netekimą. Geriausias ir greičiausias būdas pasipildyti magnio atsargų yra transderminis magnis. Jis skatina audinių gijimą ir palengvina gydymosi laikotarpį.

Magnis ir sportas

 

Magnis yra reikalingas reguliuoti širdies darbą, palaikyti normalią raumenų bei nervų veiklą, kaulų sveikatą ir imuninę sistemą. Nepaisant esminės magnio funkcijos, dauguma sporto trenerių lieka neįvertinę magnio svarbos sportininkų rezultatams. Tyrimai rodo, kad ir nežymus magnio trūkumas gali tam stipriai atsiliepti.

Magnio trūkumas sumažina medžiagų apykaitą, padidna deguonies suvartojimą ir širdies susitraukimus, būtinus darbui atlikti. Visi šie faktoriai yra lemiami, kai kalbame apie atletų pasirodymą varžybose.

Stiprus prakaitavimas sporto metu išdegina dideles magnio bei kitų mineralų atsargas. Taip pat padidėja  šlapinimosi dažnumas, o tai pakelia magnio poreikį 10-20%. Magnio trūkumas pablogina neigiamus sporto padarinius, tokius kaip oksidacinis stresas, ir gali sukelti silpnumo jausmą, alpulį ir netgi mirtį.

Transderminė magnio terapija pagreitina sveikimą po traumų ar fizinio išsekimo. Magnio aliejus mažina skausmą ir uždegimą, bet tuo pat metu skatina greitesnę ląstelių regeneraciją. Magnis padeda įveikti nuovargį, perkaitimą ir padeda geriau reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Netgi tie atletai, kurie atsakingai rūpinasi savo mityba, nėra apsaugoti nuo magnio trūkumo. Plačiau skaitykite čia.

Magnis ir sunkieji metalai

Žmogaus organizme magnis yra panaudojamas visų rūšių intoksikacijoms šalinti. Jis yra būtinas toksinų ir per didelio kūno rūgštingumo neutralizavimui bei apsaugai nuo sunkiųjų metalų. Magnis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį apsaugodamas nuo žmogaus sukurtų chemikalų, supančių mus aplinkui, antplūdžio.

Glutationas yra organizmo gaminamas antioksidantas ir labai reikalingas gyvsidabrio, švino bei arseno intoksikacijai pašalinti. Tačiau jis reikalauja magnio savo susintetinimui. Pagal Dr. M. Sircus knygą „Transderminė magnio terapija“, magnio trūkumas padidina laisvųjų radikalų gamybą kūne ir „sukelia glutationo praradimą, kas yra neleistina, nes glutationas padeda apsaugoti organizmą nuo rūkymo, radiacinio poveikio bei chemoterapijos žalos ir toksinų, tokių kaip alkoholis, daromo neigiamo poveikio.“

Kai mūsų organizmas yra gerai aprūpintas magniu (ir visais kitais esminiais mineralais), mes esame apsaugoti nuo sunkiųjų metalų ir jų sukeliamų neurologinių ligų išsivystymo. Dr. Carolyn Dean sako: „tyrimai rodo, kad gausus magnio naudojimas apsaugo smegenų ląsteles nuo aliuminio, berilio, kadmio, švino, gyvsidabrio ir nikelio žalingo poveikio. Mes taip pat žinome, kad žemas magnio lygis smegenyse padės kauptis sunkiesiems metalams ir tai išpranašaus Parkinsono bei Alzheimerio ligas. Pasirodo, kad šie metalai konkuruoja su magniu dėl patekimo į smegenų ląsteles. Jeigu magnio mažai, kenksmingieji metalai į jas patenka žymiai lengviau.“ Taip pat konkuruojama plonojoje žarnoje dėl mineralų absorbavimo: jeigu magnio yra pakankamai, aliuminis nebus pasisavintas.​

Magnis ir nėštumas

Tyrimai rodo, kad magnis gali būti lemiamas faktorius, norint pastoti bei sėkmingai išnešioti kūdikį. Magnio vaidmens svarba prasideda, kol mes dar esame įsčiose. Magnis padeda statyti ir atkurti audinius tiek motinai, tiek vaisiui. Smarkus jo trūkumas gali privesti prie preeklampsijos (aukšto kraujospūdžio kartu su padidėjusiu baltymų kiekiu šlapime), gimimo defektų bei kūdikių mirtingumo.

 

Nėštumas nebus normalus, jei magnio lygis organizme nebus pakankamas. Nėštumo metu magnio koncentracija placentoje ir vaisiaus audiniuose didėja. Šio elemento poreikis nėščiosios organizme viršija atsargas, taigi nėštumas turėtų būti priežastimi pasirūpinti papildomais magnio šaltiniais.

 

Magnio sulfatas yra naudojamas intraveniškai norint išvengti padidėjusio kraujospūdžio krizių arba priepuolių, susijusių su nėštumo toksemija (toksinais kraujyje). Magnis reikalingas vaisingumui padidinti, o farmacinių kontraceptikų naudojimas, kaip žinome, mažina magnio atsargas mūsų organizme. Nuo 1981 m. priešlaikinių gimdymų skaičius išaugo 30 procentų, bet pagrindinė akivaizdi priežastis gydytojų yra ignoruojama. Magnis vaidina esminį vaidmenį vaisingume, nėštume ir ankstyvame naujagimio amžiuje. Daugybė šių problemų, susijusių su nėštumu ir gimimu, gali būti išspręstos papildomai naudojant magnį.

 

1987 m. olandų mokslininkai nustatė, kad magnis apsaugo nuo smegenų kraujavimo tuos kūdikius, kurių motinos turi šią hipertenzijos formą. Mokslininkai taip pat nustatė, kad magnio davimas nėščiajai gali žymiai sumažinti kūdikių, gimusių mažesnio nei 1,5 kg svorio, cerebrinio paralyžiaus riziką. Mažo svorio kūdikiams rizika susirgti cerebriniu paralyžiumi yra 60-75 kartų didesnė nei normalų svorį iki gimimo pasiekusiems kūdikiams. Deja, vaikų skaičius su cerebriniu paralyžiumi vis didėja. Kita stulbinanti šio tyrimo išvada – protinio atsilikimo sustabdymas, kai magnis buvo naudojamas nėštumo metu.

 

Dešimties metų tyrimo rezultatai, paskelbti 2008 m. rugpjūčio 28 d. Žurnale “New England Journal of Medicine“, atskleidė, kad magnis, skiriamas moterims, kurios pagimdė prieš 32 nėštumo savaitę, cerebrinio paralyžiaus riziką sumažino 50%.

 

Magnis atpalaiduoja raumenis ir tyrėjai sako, kad tinkamas magnio lygis nėštumo metu padeda apsaugoti gimdą nuo susitraukinėjimų iki 35 savaitės. Nukritus magnio lygiui šioje būsenoje, gali prasidėti gimdymo susitraukimai.

 

Dr. M.S.Seelig: „Įrodymas aiškus, kad nepakankamas magnio naudojimas nėštumo metu yra paplitęs, ir magnio lygis plazmoje mažėja – ypač pirmą ir trečią trimestrą”.

Sklando nemažai mitų, esą negalima maudytis vonioje, kai esi nėščia. Dr. Randy Fink bei kiti ekspertai rekomenduoja ir drąsina: nėščios moterys reguliariai gali maudytis vonioje, kai vanduo šiltas. Ypač, jei ta vonia yra praturtinta magniu. Svarbiausia nebūti per karštame vandenyje dėl vienos priežasties: suaugusiųjų organizmas gali reguliuoti kūno temperatūrą, o kūdikio – negali. Tereikia būti atsargioms, kad nesukrėstumėt mažojo sistemos. 

Magnis, ėduonis ir osteoporozė

Paklauskit bet ko – savo odontologo ar daktaro – ko reikia kaulams ir dantims, kad šie būtų stiprūs, ir Jūs, be abejo, išgirsite atsakymą „daug kalcio“. Kaulams ir dantims, žinoma, reikia kalcio kaip ir fosforo, bet be atitinkamo magnio kiekio, kalcis neatsidurs kietuosiuose audiniuose ir struktūra nebus stipri.

Daugybė studijų parodė, kad iš tikrųjų magnis - ne kalcis (ir tikrai jau ne fluoridas) - sukuria kietą danties emalę, kuri priešinasi ėduoniui, bei palaiko stiprius kaulus. Nepaisant suvartoto kalcio kiekio, dantys gali suformuoti kietą emalę, bet tik tada, jeigu bus gaunamas pakankamas magnio kiekis.

Anot J. I. Rodale knygos  „Magnis: maistinga medžiaga, kuri galėtų pakeisti Jūsų gyvenimą”, „daugybę metų buvo tikima, kad dideli kalcio ir fosforo kiekiai neleis atsirasti ėduoniui, nes bus sustiprinama emalė. Neseni faktai, deja, rodo, kad šių dviejų elementų didinimas yra bevertis, nebent padidintume magnio suvartojimą tuo pačiu metu. Netgi buvo pastebėta, kad dantų struktūros po paviršiumi gali suskystėti, kai papildomi kalcio ir fosforo kiekiai pasklinda pro emalę skirtingais kiekiais. Todėl pienas, menkas magnio kiekiu, bet su daug kalcio bei fosforo, ne tik dalyvauja magnio metabolizme, bet priešinasi mineralui, atsakingam už ėduonies prevenciją.“

Prisimenant Teksaso Deaf Smith apygardą, kurioje gyventojų dantys nepasidavė ėduoniui, J.I.Rodale cituoja Dr. Barnett stebėjimus, paskelbtus Teksaso laikraštyje 1952 m.​ Dr. Barnett, ortopedijos chirurgas, tarp šių gyventojų pastebėjo mažą dantų ėduonies atvejų skaičių bei greitą lūžusių kaulų gijimą ir pasiūlė savo paaiškinimą: „[Vietinis] vanduo ir maistas turi labai daug magnio bei jodo... .“ Veliau Dr. Barnett išsiaiškino, kad vidutinio Deaf Smith apygardos gyventojo magnio kiekis kaulų struktūroje yra penkis kartus didesnis nei Teksaso Dalaso apygardoje. Tuo tarpu kalcio ir fosforo kiekiai buvo maždaug vienodi abejose grupėse. Šie jo stebėjimai paskatino konstatuoti, kad „vienas iš svarbiausių osteoporozės ligos aspektų buvo beveik visiškai pražiūrėtas. Šis aspektas tai vaidmuo, kurį suvaidino magnis.“

 

Rodale pabrėžia, kad Dr. Barnett įvertino aukšto magnio lygio vietiniame vandenyje naudą ir pastebėjo daug labai gerų kaulų išsivystymo požymių tarp šios srities gyventojų. Vyresnio amžiaus žmonėms dažnai lūžta šlaunikauliai, kuriuos gydyti labai sunku. Tačiau Deaf Smith apygardoje šie lūžiai labai reti, skirtingai nei Dalaso apygardoje, kur Dr. Barnett dirbo anksčiau. Jeigu, visgi, ir pasitaikydavo lūžių, Deaf Smith apygardoje, gydymas būdavo lengvas ir greitas, net jei žmonėms buvo nuo 80 iki 100 metų amžiaus. Palyginimui - Dalase kaulų lūžiai buvo labai sunkiai išgydomi, jei apskritai tai buvo įmanoma.

​​

Prieš daugiau nei 50 metų Dr. Barnett tikrino magnio lygį 5000 žmonių ir nustatė, kad 60% iš jų magnio trūko. Kiek dabar išaugo šis skaičius, kai šiandien aplinkui tiek daug neigiamų veiksnių, lemiančių magnio netekimą? Statistika vilčių neteikia.

Magnis ir autizmas

 

Autizmas yra sudėtingas biologinis sutrikimas, paveikiantis vis daugiau vaikų visame pasaulyje. Jo ir kitų panašių neurologinių sutrikimų požymiai yra negalėjimas nustygti vietoje ir pabūti ramiai, kūno siūbavimas, dantų griežimas, žagsėjimas, jautrumas triukšmui, kalbos sutrikimai, menka susikaupimo trukmė, prasta koncentracija, nesugebėjimas suprasti žmonių jausmų, baimė ir nerimas, irzlumas, agresyvumas, lengvas emocinis pratrūkimas bei stresas.

Dar nuo 1970-ųjų yra žinoma, kad tam tikri vitaminai ir mineralai gali žymiai pagerinti minėtus simptomus. Vienas iš pirmųjų tai pastebėjęs yra Dr. Bernard Rimland, iš Vaikų Elgesio Tyrimų Instituto Kalifornijoje, kuris įrodė, kad magnis bei vitaminai B6 ir C žymiai pagerino autizmo simptomus. Jo tyrimas, atliktas 1978m., parodė, kad 12-ai iš 16-os jame dalyvavusių vaikų autizmo simptomai pagerėjo, bet jie vėl grįžo į ankstesnę padėtį papildus pakeitus placebu.

Anot Dr. Sircus, jei vaikams yra diagnozuojamas autizmas, yra saugu daryti išvadą, kad pakankamai magnio jie negavo dėl vienos ar kelių priežasčių:

  1. Maiste, kurį jie valgo, magnio beveik nėra. Daugumos mineralų kiekis šiuolaikiniame maiste yra itin sumažėjęs dėl nualinto dirvožemio ir kitų prastos agrikultūros praktikų.

  2. Jie valgo per daug perdirbto maisto, pusfabrikačių ir kitų sintetinių produktų (gazuotų gėrimų, baltų miltų/cukraus/duonos/ryžių/makaronų, saldumynų), kurie neturi taip reikalingų mineralų.

  3. Mineralai nėra absorbuojami virškinamajame trakte. Dauguma autistų kenčia nuo nesandarių žarnų sindromo (angl. Leaky gut syndrome), kuris neleidžia įsisavinti mineralų, net jeigu jų ir gaunama su maistu.

  4. Geriamieji magnio papildai yra itin prastai absorbuojami, nes magnio įsisavinimas per skrandį yra nelengvas, kuriam įtakos turi tokie veiksniai kaip tinkama rūgštinė terpė, vaistų vartojimas ir daugelis kitų.

 

Nesandarių žarnų sindromas sukelia daugelio mineralų trūkumą. Baltymai pernešėjai, atsakingi už įvairių mineralų transportavimą į kraujotakos sistemą, yra pažeisti dėl nesandarių žarnų sindromo. Tai įvyksta dėl pabrinkimo bei uždegimo, kuris yra būdingas įvairioms žarnyno alergijoms. Visai nesvarbu, kiek magnio Jūs suvartojate: jei nešantysis baltymas yra pažeistas, magnis nepateks į organizmą. O šis taip pat gali būti netekęs cinko, vario, kalcio, silicio ir daugybės kitų maistingųjų medžiagų. Nesandarių žarnų sindromas gali blokuoti vitaminų ir svarbiausiųjų amino rūgščių absorbavimą, kas smarkiai trukdo medžiagų apykaitai.

 

Nesandarių žarnų sindromas yra žarnyno uždegimo rezultatas, sukeliantis tarpų tarp ląstelių padidėjimą. Taip žarnyno sienelėse atsiranda vadinamos “skylės”. Jos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: per didelio antibiotikų vartojimo, parazitų, per didelio cukraus bei perdirbtų angliavandenių vartojimo, kontraceptikų, aspirino, apsinuodijimų gyvsidabriu bei kitais sunkiaisiais metalais ir vakcinų.  Sveikos žarnyno ląstelių sienelės padeda įsisavinti mineralus bei atsikratyti nereikalingų produktų.

 

Dr. Sircus pabrėžia, kad svarbiausių mineralų, tokių kaip magnis ir selenas, trūkumas sudaro didžiulį skirtumą tarp sveikatos ir ligos, tarp galėjimo atsilaikyti prieš chemikalų ataką ir - ne. Anot Dr. Ellen Grant, beveik visi vaikai autistai, testuoti „BioLab“, turėjo cinko, vario, superoksido dismutazės (SOD) ir magnio trūkumą. Mes žinome, kad gyvsidabris išstumia esminius elementus, tokius kaip magnis, selenas, cinkas ir varis iš ląstelių, dėl ko sutrinka enzimų sistemos procesai. Todėl mes galime tikėtis, kad atkūrus žarnyno sveikatą bei pašalinus maistinių medžiagų trūkumus, simptomai visiškai pasikeis ir normalūs procesai atsistatys.

 

2010 m. buvo publikuota daugiau nei 200 klinikinių studijų, pagrindžiančių magnio poreikį, ir daugybė stebuklingų išgijimų nuo šio paprasto mineralo vartojimo. Tačiau autizmo gydytojai neįvertina magnio svarbos, rekomenduodami tik 50mg du kartus per dieną geriamuoju pavidalu, nors vaikai, turintys žarnyno problemų, virškinamajame trakte jo beveik negali absorbuoti. Visa autistų bendruomenė turėtų žinoti, kad geriamųjų magnio papildų pakeitimas į transderminį, be jokių abejonių, yra geriausia, ką jie gali padaryti.

 

Kiek gydytojų padidėjusį gyvsidabrio kiekį organizme susieja su magnio trūkumu? Daugelio fizinių ligų piežastis ir išgydymas gali būti toks paprastas – magnio lygio atstatymas – ir daugybė problemų dėl gyvsidabrio junginių gali būti sumažintos, kai žmogui duodama pakankamai magnio. Daugeliu atvejų magnis geriausiai veikia kartu su vitaminu B6 ir cinku.

 

Magnis yra labai svarbus pirmojoje detoksikacijos fazėje ir jis kartu su kitais mineralais, tokiais kaip cinkas, pašalina toksiškus sunkiuosius metalus iš organizmo. Terapinė magnio vertė ženkliai pranoksta maistinį magnį arba magnio papildus. Audiniai yra efektyviai prisotinami magnio, kai didelis jo kiekis per odą patenka tiesiai į apytaką. Transderminį magnį vartoti rekomenduojama visiems autistams, nes jis yra efektyvesnis už vaistus ir neturi neigiamų šalutinių poveikių.

Šaltiniai:

  1. Dean, Caroline. The Magnesium Miracle. New York: Ballantine Books; 2014.

  2. Sircus, Mark. Transdermal magnesium therapy. Bloomington:iUniverse Books; 2011.

  3. Seelig M, Rosanoff A. The Magnesium Factor. New York: Avery; 2003.

  4. Magnesium in Refined vs. Whole foods. http://www.magnesiumeducation.com/whole-vs-refined-food

  5. What is Epsom salt. http://www.epsomsaltcouncil.org/

  6. Living soils. A call to action. https://www.soilassociation.org/media/6263/living-soils-a-call-to-action-2015.pdf

  7. The neglected mineral we cannot live without http://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/magnificent-magnesium/?qh=YToyOntpOjA7czo5OiJtYWduZXNpdW0iO2k6MTtzOjExOiJtYWduZXNpdW0ncyI7fQ%3D%3D

  8. Update on the relationship on the magnesium and exercise: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17172008

  9. Sport and natural nutrition: improve your athletic performance: http://drsircus.com/medicine/magnesium/sports-medicine-2

  10. Autistic children - Vitamin B6, magnesium and autism: http://www.nutritionalmagnesium.org/autistic-children-vitamin-b6-magnesium-and-autism/

  11. About autism: http://www.foodforthebrain.org/nutrition-solutions/autism/about-autism.aspx

*Informaciją skelbti ir platinti be mūsų sutikimo yra griežtai draudžiama.

Magnio trūkumo poveikis organizmui
Magnio trūkumo nustatymas
Magnio stebuklas
Ar įmanoma gauti pakankamai magnio iš maisto?
Magnio kontraindikacijos ir šalutinis poveikis
Magnis ir chirurginės operacijos
Magnis ir sunkieji metalai
Magnis ir nėštumas
Magnis, ėduonis ir osteoporozė
Magnis ir sportas
Magnis ir autizmas
bottom of page